Divadlo NABOSO

Petr Pazdera Payne: Zvíře [rodinný portrét]

Dramolet je krátký dramatický text, který v sobě podle autora obsahuje jak drama (tedy vážnost), tak zároveň let (tedy úlet, odchylku). Tento paradox se ve Zvířeti silně blíží absurdnímu dramatu. Nezvyklá situace odkrývá směšnost a krutost rodinných rolí.

Hrají: Martin Kolář, Jaroslava Šimáková, Ludmila Čerbáková, Jan Bařinka a Tomáš Znamenáček; režie: Tomáš Trumpeš; délka: 35 minut; premiéra: 28. srpna 2020

Karel Čapek: Zločin v chalupě

Dramatizace povídky Karla Čapka. Drobný zemědělec na lavici obžalovaných, soudce a sekyrka. Krátké streamované představení, uvedeno 1. května 2021 na akci místní kultury Bozako sobě.

Hrají: Jan Bařinka a Ondřej Sabol; hudební doprovod: David Liber; kamera: Ivo Legner; zvuk: Pavel Vlach; režie: Tomáš Trumpeš

Chyba

Krátká komorní inscenace, kterou jsme připravili, abyste se v karanténě necítili jako ve vězení. Scénické čtení s árií z Dalibora. Streamovaná pocta velkému náčelníkovi.

Hrají: Tomáš Znamenáček, Mára Čech, Jan Bařinka a Ondřej Sabol; režie: Tomáš Trumpeš

Dušan Kovačević: Profesionál Smutná komedie podle Lukáše

Hra o setkání, které hlavnímu hrdinovi změní celý jeho předcházející život. Copak to jde, aby vám něco změnilo váš předcházející život? Jde to! Pokud máte tolik štěstí a rozumu jako spisovatel Teodor Teja Konec.

Hrají: Tomáš Znamenáček, Martin Kolář, Eva Tajovská, Jan Bařinka, Viktorie Odehnalová; vizuální řešení inscenace: Eva Tajovská; světla & zvuk: Igor Láník a Luboš Valčik; překlad: Hasan Zahirović a Alfabeta Jana Cindlerová; režie: Tomáš Trumpeš.

15 let NABOSO

U příležitosti 15. výročí založení souboru připravilo divadlo NABOSO bergmanovské představení Po zkoušce divadla NABOSO. Rolí stárnoucího režiséra a mladé herečky se ujali Jan Bařinka a Kamila Hrnčířová.

Pásmo z deníkových textů Víta Ondráčka

U příležitosti vernisáže kunštátského výtvarníka Víta Ondráčka vzniklo představení, které zpracovává texty z malířova deníku Spolu spali sladce, vydaného nakladatelstvím Theo v roce 2017. Výběr textů se soustředí na téma autorovy malířské tvorby a její reflexe. Účinkují Jan Bařinka (recitace), Kristýna Znamenáčková (klavírní improvizace, recitace) a Tomáš Znamenáček (sampler).

Mění se kulisa Vít Ondráček

Krátký dramatický text Mění se kulisa vytvořil pro večerní kulturní program Halasova Kunštátu 2015 kunštátský výtvarník Vít Ondráček. S využitím citací, vzpomínek a básní Ludvíka Kundery hra představuje tuto významnou osobnost české kultury přesně v intencích vlastní tvorby pana Ludvíka – skromně, komorně, s důrazem na dialog. Podobně jsme se i my snažili text uchopit pro jevištní ztvárnění, a to formou scénického čtení, ve kterém účinkují herci Jan Bařinka a Kristýna Znamenáčková. Básníka představila také projekce, kterou inscenaci doprovodila Eva Tajovská, využili jsme rovněž texty Arnošta Goldflama a Jana M. Tomeše ze sborníku Ludvíku Kunderovi k pětasedmdesátinám. O světla se při kunštátském uvedení postaral Igor Láník, zvukový doprovod zajistil Tomáš Znamenáček, který je rovněž autorem nahrávky, jež zaznamenává zvukovou podobu představení.

Lhář podle románu Martina A. Hansena

Inscenace Lhář vznikla podle stejnojmenného románu dánského spisovatele Martina A. Hansena. Román bývá označován jako specificky severský příspěvek k poválečné existenciální literatuře, inscenaci tedy snad lze charakterizovat jako severské existenciální drama.

Děj protkaný silným duchovním nábojem a poselstvím se odehrává na malém ostrově Sandø, kolem kterého na zimu zamrzá moře. Vypravěčem a protagonistou je místní učitel, který se na ostrov přistěhoval před sedmi lety z pevniny. A mezi ostrovany prožívá příběh nenaplněných milostných vztahů a osudové samoty.

Hrají: Jan Bařinka, Eva Tajovská, Kristýna Znamenáčková, Martin Kolář, Lukáš Koudelka, Marek Šmerda, Diana Elfmarková a Tomáš Znamenáček; světla & zvuk: Igor Láník a Tomáš Svoboda; výtvarnice scény: Eva Tajovská; příprava textu a režie: Tomáš Trumpeš. Délka představení: 2 h včetně přestávky.

Uvařeno Jáchym Topol

Chrám lidského těla. Tři vrazi. Tři oběti. Jeden anděl. Jedna spravedlnost?
Kdo hlídá pravidla hry? Kdo je sudím života?
Nepohádkový příběh o tom, že kdo se spřáhne se zlem, skončí v pekle.

Rafinovaný a experimentální Topolův dramatický text pátrá po kořenech zla v mnoha rovinách: psychologické, sociologické, politické, náboženské… A přináší příležitost k reflexi moderních českých dějin. Netradiční formou napsaná hra o osudech tří vrahů setkávajících se v jedné cele vybízela k experimentálnějšímu divadelnímu zpracování. Divadlo NABOSO s inscenací Uvařeno zvítězilo na celostátní přehlídce amatérského činoherního divadla ve Volyni a získalo nominaci na Jiráskův Hronov, jehož 82. ročníku se zúčastnilo.

Hrají: Ondřej Pokorný / Marek Šmerda, Martin Kolář, Jan Bařinka, Eva Tajovská / Ludmila Dobrozemská; výtvarné řešení inscenace: Eva Tajovská; dramaturgie: Jan Bařinka a Tomáš Trumpeš; režie: Tomáš Trumpeš. Délka představení: 50 minut.

Magorův sbor recitační sbor voicebandového typu

Představení zpracovává vězeňskou poezii současného českého básníka a guru českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, převážně ze sbírky Magorovy labutí písně. Ve spolupráci s nakladatelstvím Guerilla records vyšlo stejnojmenné CD se studiovým zvukovým záznamem a bonusovým videozáznamem představení.

Hrají: Jan Bařinka, Lída Odehnalová, Marek Šmerda, Alena Vítková, Eva Tajovská, Michaela Svobodová, Kristýna Znamenáčková, Nikola Král, Michaela Dufková, Leona Herzánová, Lukáš Koudelka, Eliška Toufarová, Lenka Nerudová, Kateřina Trnečková a Ludmila Dobrozemská; režie: Tomáš Trumpeš. Délka představení: 25 minut.

Starší inscenace nehrajeme, vzpomínáme

 • Pásmo z textů Josefa Váchala (2015)
  studiové představení
 • Mou myšlenku zastíraly cáry snu (2013)
  vzpomínkový večer na Jana M. Tomeše – studiové představení
 • Vít Ondráček, Petr Pazdera Payne: Nejlepší ztvárnění vedlejší role (2012)
  studiové představení
 • Čím se odplatím Hospodinu za všecka dobrodiní jeho (2012)
  vzpomínky Karla Boháčka – studiové představení
 • Její pastorkyňa aneb Pusťte lásku dovnitř (2009)
  činohra
 • František Gellner: Já nehledal je, když mě nepotkalo (2008)
  divadlo poezie
 • Gazdina roba aneb Lepší je shořet než vyhasnout (2008)
  činohra
 • 5 let NABOSO (2007)
  studiové představení
 • Maryša aneb Tenkrát v Divákách (2007)
  činohra
 • Večer k 70. narozeninám Václava Havla (2006)
  studiové představení
 • Eugéne Ionesco: Plešatá zpěvačka (2006)
  scénické čtení – studiové představení
 • Jan Skácel: Smuténka (2006)
  divadlo poezie
 • Václav Havel: Vernisáž (2005)
  scénické čtení – studiové představení
 • Josef Topol: Slavík k večeři (2005)
  činohra
 • Noci a Tmy (2004)
  divadlo poezie
 • Vražda se zárukou (2004)
  dramatizace románu Jana Zábrany a Josefa Škvoreckého – činohra
 • Václav Havel: Žebrácká opera (2003)
  činohra